تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

قانون دارای معلولیت دردی از معلولان دوا نمی کند

  بازرس جامعه معلولین ایران اظهار کرد: قانون معلولان باید دارای جامعیت باشد، در غیر این صورت مشکلی که حل نمی‌کند هیچ، بلکه باری هم بر دوش معلولان و جامعه می‌گذارد و معلولان قانونی را که خود دارای معلولیت باشد نمی‌خواهند.

  افشین پرفکرمقدم در گفت ‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران در مورد بازنگری در قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، اظهار کرد: درحالی که معلولان چشم به لایحه حمایت از حقوق معلولان دوخته بودند، دولت در اقدامی غیر منتظره از قانونی که باید به مجلس ارائه می داد، رونمایی کرد.

  وی افزود: تحلیل هیات دولت این بود که بخشی از لایحه نوشته شده جزو برنامه های دولت است و احتیاجی به تصویب در مجلس ندارد. البته به نظر معلولان بهتر آن بود که لوایح نوشته شده که توسط کارشناسان و نمایندگان معلولان بعد از صرف وقت چند ساله و با زحمت بسیار نوشته شده بودند به مجلس ارائه و در بخش مرکز پژوهش های مجلس بررسی می شد. متاسفانه لایحه مورد نظر را به دو پاره قسمت کردند که قسمتی به عنوان برنامه دولت اجرا خواهد شد که به زعم دولت احتیاج به تصویب مجلس ندارد و بخش دوم به مجلس ارائه خواهد شد.

  بازرس جامعه معلولین ایران ادامه داد: این در حالی بود که پیش از این دولت در ارائه این لایحه به مجلس، سستی به خرج داد و بعد ازنزدیک به یک سال لایحه فوق ارائه شد. جالب این بود که در مدت این یک سال هیچ حرفی در مورد دوپاره شدن این قانون به میان نیامد و بعد از یک سال دولت به صورتی جهشی تصمیم گرفت بخشی از قانون را به صورت برنامه دولت اجرا کند.

  وی با طرح این سوال که  آیا این برنامه ها در دولت های بعدی هم به همین روال و کیفیت می تواند اجراشود؟ گفت: بهتر است این برنامه ها به صـورت قانون که مصوب مجلس است اجرا شود.

  پرفکرمقدم همچنین یادآور شد: حرف معلولان این است که آیا تا به حال همه برنامه های مربوط به افراد دارای معلولیت اجرا شده است؟  البته دلیل دیگری که می توان اشاره کرد برنامه شدن بخشی از قانون به صلاح افراد دارای معلولیت نیست، این است که ممکن است در تصویب ردیف بودجه های دولت در سال های بعد برای آن قسمت که به عنوان مثال شامل مراکز توانبخشی است بودجه تعیین نشود که در این صورت کاری نمی شود کرد اما اگر این بخش از برنامه  مصوب مجلس باشد در صورتی که به درستی انجام نشود مجلس می تواند دولت را ملزم به اجرای مصوبه مورد نظر کند.

  وی به جامع بودن قانون حمایت از حقوق معلولان اشاره و تاکید کرد: مسئله دیگری که از اسم قانون تعبیر می شود، جامع بودن آن است پس هر چه بندهای قانونی بیشتر باشد قانون جامعتر و راه گشاتر است. به قول یکی از نماینده های مجلس هرچه تعداد پیشنهادات انجمن های معلولان بیشتر باشد قانون بهتری خواهیم داشت.

  به گزارش جماران، لایحه (برنامه) جامع 66 ماده ای حمایت از حقوق افراد معلول پس از توقف 10 ساله با 11 فصل، روز 20 خرداد ماه امسال در هیات وزیران به تصویب رسید و بخش هایی از آن برای تبدیل شدن به قانون طی لایحه ای به مجلس شورای اسلامی می رود تا پس از تصویب اجرایی شود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : مجلس ,دولت ,معلولان ,برنامه ,لایحه ,تصویب ,دارای معلولیت ,مجلس ارائه ,افراد دارای ,مصوب مجلس ,جامع بودن ,افراد دارای معلولیت ,جامعه معلولین ایرا ,
  قانون دارای معلولیت دردی از معلولان دوا نمی کند

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر